Dünya Mutfakları - Türk Mutfağı

21. yüzyılla birlikte gelişen teknoloji sayesinde haberleşme ve ulaşım kolaylaştıkça farklı kültürler birbirlerini yakından tanıyıp kaynaştılar. İnsanları birleştiren önemli etkenlerden biri de yiyecekler ve yemekler konusu oldu.

Her ülkenin mutfağının temel özelliklerini bulundukları coğrafyanın karakteri belirlemektedir. İnsanlar yaşadıkları bölgeye göre kullanabildikleri yiyecekleri mutfaklarında uygulamışlardır.

Özellikle çeşitli ülkelerden gelen insanların yaşadıkları şehirlerde veya İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde bu mutfaklardan menülerin sunulduğu restoranlar yer almaktadır. Bazı yemek türleri de sevilip benimsenmekte ve zamanla yerelleşip o bölgenin mutfağında yer almaktadır.

Gelin dünyanın en iyi ve zengin mutfakları arasında sayılan Türk mutfağını yakından tanıyalım


Mutfaktakicadi.com -  Evtat Şubelerine Çıkartma Yaptı!

Evtat ile ilgili 4 ayrı koldan mesaj aldım. Yazışmalar, kararlaştırılamayan günler derken en son dün akşam Elçin ile beraber Kuyubaşı şubeleri'nin mutfağında "elmalı kurabiyelerimizi" pişirdik.

Pişirme gününden önce Elçin ve Gizem ile bir tanışma günü yaptık Kalamış şubesinde. O gün zeytinyağlı dolma ve ıspanaklı kol böreğini deneyerek kilocuklarıma kilocuklar kattım ama pişman değilim, yine olsa yine yaparım.


Fava Tarifi

Fava son derece beğenilen, özellikle akşam yemeği davetleriniz için kolaylıkla yapabileceğiniz bir mezedir. Ege yöremizde oldukça populer olan fava zaten Yunanca’da da bakla anlamına gelmektedir. Gelin şimdi bu hafif mezemizin tarifine bakalım...


Evtat Gittim Yedim.com'da

Türk insanı olarak, evimizden ya da ailemizden uzak kaldığımızda, en çok özlediğimiz şeylerin başında yemekler gelir. Yurt dışına çıktıysak Türk yemeklerine, öğrenci olarak şehir dışına gittiysek annemizin yemeklerine karşı koyulamaz bir özlem duyarız. Sanırım aynı duyguları, ben de, 25 günlük Interrail'in artık son günlerinde, Türkiye'ye yaklaşırken, Yunanistan'da kavuştuğum kuru soğanlı ve beyaz peynirli salatayı gördüğümde yaşamıştım; iki damla yaş süzülmüştü gözlerimden(valla soğandan değildi!) Yeni keşfettiğim Evtat - Ev Ürünleri de evinden uzakta olanlar için muhteşem bir alternatif...